ניקוי מחליפי חום בלחץ מים גבוה

בתעשייה נעשה שימוש רב במחלפי חום, מכונות ומכשירים גדולים במפעלים דורשים מינון טמפרטורות לפעולה רציפה ואפקטיבית. במשך עבודה שוטפת של מחלפי החום מצטברים משקעים כמו מלחים ואבנית אשר גורמים לתקלות ולהפחתה ביעילות איזון הטמפרטורות. מאחר והרבה מפעלים משתמשים במחלפי חום, שחרור סתימות קשות ושטיפה של כל סוגי מחלפי החום היא משימה די נפוצה. אצלנו בHigh Pressure  עם ניסיון של יותר מ15 שנים בתחום, מתאימים את ציוד הקצה המיועד לעבודה זאת במשאבות לחץ מים ייחודיות בעלות לחצים והספקים גבוהים.

מהו מחלף חום

אז לפני שנתחיל בשאלה של איך מנקים מחלפי חום, נסביר מהו וכיצד הוא פועל. מחלף חום הנו מתקן המיועד להעברת חום מעצם אחד לאחר, לעצמים אלו קוראים זורמים מאחר ולהם תכונות לזרימת טמפרטורות, מה שאפשר את מעבר החום מזורם אחד לשני הוא ההבדל הגבוה בטמפרטורה (מפל טמפרטורות), שכן לא מתאפשרת ללא מפל זה. דוגמה נפוצה למחלף חום היא הרדיאטור שנמצא בכל כלי רכב, תפקידו להעביר את החום מהמנוע למים שבצינורות וקירור שלהם.

סוגי מחליפי חום

-מחליפי חום סגורים- במתקנים אלו אין מגע ישיר בין הזורמים. לכל זורם מסלול משלו, החום עובר אל החוצץ שבין הזורמים, צינור או פלטה:

  1. מחלף חום פלטות- מורכב מפלטות המקבילות אחת לשנייה שמפרידות את הזורמים, הזרם החם מועבר לזרם הקר, מחלף זה פחות יעיל עקב הגבלות הנובעות ממבנהו, האטמים שבין הפלטות מתבלים וגורמים לנזילות.
  2. מחלף חום קליפה וצינורות- בנוי מצינור בקוטר רחב (הקליפה) ובתוכו מספר צינורות בקוטר נמוך יותר, כך הזורם הראשון מובל בצינורות הפנימיים והזורם השני מובל בקליפה המקיפה אותם. החום מועבר מהדפנות של הצינורות הקטנים אל הזורם שבצינור הגדול. מחלף מסוג זה נפוץ מאוד עקב תחזוקה פשוטה, עמידה בלחצים וטמפרטורות גבוהות.

-מחליפי חום פתוחים- במתקנים אלו ישנו מגע ישיר בין הזורמים, מתבצעת התערבבות שלהם ובכך מעבירים את החום מאחד לשני, הזרמת החום במחלף מסוג זה הנו מקסימאלי מאחר ואין התנגדות למעבר החום דרך חוצץ.

-כמובן וישנם עוד סוגים של מחליפי חום.

מדוע נדרש ניקיון ואיך נבצע ניקיון של מחלפי חום

במשך עבודה שוטפת של מחלפי החום, מצטברת אבנית על דפנות המחלף, דבר שבצורה ישירה משפיע על פעולת החלפת החום, מאחר והאבנית שהצטברה מהווה בידוד ואינה מאפשרת את הזרמת החום. בעקיפין, שכבת האבנית שנמצאת במחלף החום גורמת להוצאה גבוהה יותר של אנרגיה, במקרים גרועים מחליף החום מושבת וכדי לא לפגוע בעבודה הסדירה של המפעל, יש לטפל בזריזות או למנוע על ידי טיפול תקופתי קבוע. על מנת להוריד את החום כנדרש, ישנם מספר שיטות המוצעות בשוק להסרת אבנית זאת ובדרך כלל נעשה שימוש בחומרים חומציים או כימיים לניקוי מחלף החום, אך השיטה הנכונה לביצוע של עבודה זו מתבצעת על ידי ניקוי בלחץ מים גבוה שמוזרק דרך דיזה מותאמת ומסיר ביעילות רבה את האבנית.

יתרונות בניקוי מחליפי החום בלחץ מים

– איכות ניקיון גבוהה תשפר את תפוקת המתקן ותפחית את צריכת האנרגיה בביצוע החלפת החום.

– פעולת הניקוי נעשית אך ורק על ידי צוות המנוסה בעבודות מסוג זה תוך שימוש במשאבות לחץ מים המתאימות, בכך לא נגרמת פגיעה במחליפי החום עצמם.

– השימוש בשיטה זו לניקוי של מחליפי החום נותן פתרון לחיסכון בזמן ומקצר משמעותית ימי השבתה של המתקנים שדורשים טיפול. בתזמון הנכון לטיפולים נוכל לחסוך המתנות מיותרות וכסף.

– בשימוש במשאבות מים בלחץ גבוה לניקיון של מחליפי חום, אין צורך בשימוש של חומרים כימיים מסוכנים המזהמים את הסביבה ועלולים לפגוע בסובבים.

– בעזרת ניקוי מסוג זה נגיע לתוצאה הטובה ביותר, ניקוי באמצעות משאבות בלחץ מים גבוה יעיל בהרבה משיטות אחרות.

לסיכום

לניקיון מחליפי החום חשיבות רבה לתקינות מצבם הטכני, כאשר אין אופציה להשבתת פעולתם, טיפול בשטיפה בלחץ מים גבוהה מהווה את הפתרון הטוב ביותר שיחסוך לנו המון זמן וכסף. לנו בHigh Pressure  צי משאבות בלחץ גבוהה מהמתקדמות בעולם, נספק את הניקיון הנדרש ללא פשרות וללא נזקים. אנו מציעים סל שירותים רחב בכל הנוגע לניקיון בלחץ מים ומיישמים תקני איכות ובטיחות מחמירים ביותר. נשמח לעמוד לרשותכם, לכל שאלה, התייעצות והצעת מחיר פנו אלינו בטלפון ובדף צרו קשר.