ניקוי רצפה / ניקוי סוגי רצפות בלחץ מים

 

המשימה שלנו היא ניקוי רצפה / רצפות, אך לפני שניגש עם סמרטוט וחומר ניקוי, כדי לא לפגוע במשטח, עלינו להכיר את הסוגים השונים של הרצפה / רצפות שנמצאת בביתנו ובמקום העבודה שלנו, כל רצפה עשויה מחומר אחר ועל כן תכונות ומאפיינים שונים. במאמר זה נפרט בקצרה על סוגי הרצפות השונים שאותן נצטרך לנקות ולהחזיר אליהן חיים, ועל שיטת הניקוי בה נשתמש ברוב המקרים- שטיפה בהתזת מים בלחץ גבוה.

לחץ מים גבוה

מכונות שטיפה בלחץ נקראות גרניק, באמצעות התזת מים בלחץ גבוה ואופן ממוקד נוכל להתמודד עם שכבות לכלוך שמצטברות על המשטח, להסיר כתמים קשים ולהחזיר את המראה הרצוי לאריחי הרצפה. מכונות הגרניק נחשבות ליסודיות ביותר, באמצעותן נצליח לנקות סוגים רבים של לכלוך מהמשטח הרצוי, כגון חלודה, כתמי שמן, עובש, פיח ועוד. עוצמת הלחץ וטמפרטורת המים בגרניק ניתנות לשינוי ונתאים אותן לסוג המשטח והלכלוך אותו נרצה לנקות.

סוגי הרצפות השונים

פרקט- במהלך השנים האחרונות ועם הזמן השימוש ברצפת הפרקט נעשתה פופולארית יותר בבית הישראלי. בהשוואה לרצפות אבן הפרקט רך ונעים יותר ואינו צובר קור. ריצוף עץ נותן אווירה נעימה וחמה לבית. בשל תכונות הפרקט הוא מתאים מאוד לשימוש בחדרי ילדים ופעוטות. לרוב חושבים שרצפות פרקט יהיו קשות לתחזוקה אך שמירה עליו אינה משימה מסובכת מידיי וניתן לנקות בקלות יחסית. לכלוכים קשים מסוימים כמו חול יזיקו למשטח הפרקט כיוון שיתנהגו מולו כנייר זכוכית, ישרטו וישחקו את העץ, אפשר למנוע זאת על ידי שימוש במטאטא כל כמה ימים להסרת אותם לכלוכים שוחקים. מאחר והפרקט עשוי מעץ וכמו כל רהיט מעץ יספוג נוזלים, שימוש מוגזם במים לשטיפתו תפגע בו, בעת השטיפה יש להשתמש בכמות מינימאלית של מים. לשם כך ישנם מכשירים לניקוי בלחץ מים גבוה בהם כמות המים בהתזה תהיה נמוכה. צורת ניקוי זו יעילה מאוד בניקוי פרקטים וחסכונית במים וזמן.

שיש- לאבן השיש יש ברק טבעי שמעניק לבית או למבנה מראה יוקרתי למדי, אך הברק הטבעי של האבן ייפגע בהזנחה ותחזוקה לא נכונה. כתמים שנספגו, שריטות ועוד לכלוכים קשים עלולים לפגוע באסתטיות של האבן ולתת לה מראה עכור. על מנת לשמור על המראה הרצוי נקפיד על ניקיון קבוע של מרצפות השיש, נשטוף בחומרי ניקוי עדינים ולא חומציים. במבנים גדולים בהם שטח גדול של רצפות שיש, או גם בבתים פרטיים נוכל להשתמש באמצעי שטיפה בלחץ מים גבוה שיסירו ביעילות כתמים ולכלוך ללא צורך בעבודה ידנית מעייפת.

גרניט פורצלן- אריחי גרניט ופורצלן ,כמו רצפת השיש, מבריקים מאוד, יעניקו לבית מראה נקי ויוקרתי במיוחד. אך עם היתרון בא גם החיסרון, הברק של אריחים אלו יבליט נראות  של כתמים ולכלוך, לכן עלינו למנוע זאת על ידי שטיפה וטאטוא בתדירות גבוהה יחסית ובכך לשמור על המראה המבוקש. גם בריצוף מסוג זה נוכל להסיר בקלות לכלוכים וכתמים באמצעות לחץ מים גבוה ומבלי לפגוע במשטח.

קרמיקה- שימוש במרצפות קרמיקה נפוץ ונמצא ברוב הבתים הפרטיים כיום. אריחי קרמיקה עמידים יחסית והתחזוקה פשוטה. שטיפה בסבון רצפות תעשה את העבודה בלכלוכים קלים אך יש להימנע מחומרי ניקוי המכילים ווקס.

בטון חלק- בבתים ומבנים רבים לאחרונה נעשה שימוש רק בריצוף העשוי מבטון. לעומת חומרים אחרים הבטון חזק ועמיד יותר לכתמים ושריטות, כך שומר על המראה שלו לאורך זמן. על מנת להעניק לבטון עמידות נוספת, בדרך כלל יצפו אותו בציפוי אפוקסי.

היתרון בניקיון רצפה בלחץ מים

ניקוי רצפה באופן ידני במים, סבון ובחומרים אחרים לא יעילים מספיק להסרת כתמים קשים, כיסוי שטח נרחב באופן ידני היא משימה קשה שתגזול זמן רב, השימוש במכונות בלחץ מים יחסכו זמן עבודה, יכסו שטח גדול בקלות  ויסירו כתמים קשים ללא שימוש בחומרים כימיים שעלולים לפגוע במשטח ולזהם את הסביבה.

ידע וניסיון מעשי עושים את ההבדל

סוגי המשטחים השונים מוכרים לנו וכך גם הדרכים המתאימות לניקוי שלהם. אצלנו ב High Pressure נשתמש במכשור הכי מתקדם ומקצועי שיש, להגעה לתוצאה הכי טובה מבלי לפגוע במשטחים אותם נרצה לנקות. ניקוי בהתזת מים הינה לרוב השיטה הכי טובה לביצוע עבודה זו ועם ניסיון של יותר מעשר שנים אנשינו המקצועיים יבצעו את העבודה בצורה כי יעילה וטובה שאפשר.